AUCHAN ZDOBYŁO TRZECIĄ GWIAZDKĘ LEAN&GREEN

Z przyjemnością informujemy, że niecałe dwa lata po zdobyciu pierwszej gwiazdki Lean&Green, Auchan uzyskało trzecią gwiazdkę, wykazując redukcję emisji w logistyce o ponad 15%!

Pierwsza gwiazdka Lean&Green oznacza redukcję śladu węglowego w procesach logistycznych o 20% w stosunku do roku bazowego, który został określony przy wejściu do programu. Druga gwiazdka to kolejne 10% redukcji, a trzecia – następne 5%. W sumie osiągniecie trzeciej gwiazdki oznacza więc ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko przez redukcję emisji CO2 o 35%.

W ramach usprawnień do zdobycia trzeciej gwiazdki Auchan przeprowadziło relokację magazynów z Żabiej Woli i Wolborza do nowego magazynu w GLP Park Lędziny, posiadającego certyfikat BREEAM na poziomie very good. Nowy magazyn, poza wysoką efektywnością energetyczną, służy dalszej optymalizacji sieci dystrybucji firmy, stawiając na bliskość rynku i współpracę z lokalnymi dostawcami. Drugim ważnym krokiem było rozszerzenie współpracy z Frigo Logistics, polegającej na relokacji magazynu produktów mrożonych do niskoemisyjnego magazynu w Radomsku i optymalizacji procesów transportowych.

W efekcie tych działań firma uzyskała redukcję rocznej emisji w transporcie i logistyce o 17,48% w przeliczeniu na przewieziony wolumen.

– Jesteśmy bardzo dumni z otrzymania – jako pierwsza firma w Polsce – kolejnych dwóch gwiazdek Lean&Green. To wspólny sukces i praca całej firmy, a w szczególności struktur odpowiedzialnych za Transport i Logistykę. Technologia i innowacyjne rozwiązania stają się wsparciem dla zrównoważonego rozwoju i przekładają się na wymierne korzyści ekonomiczne oraz środowiskowe – usprawniają funkcjonowanie firmy, redukują koszty i podnoszą wydajność, a przy tym zmniejszają ślad węglowy. Oczywiście naszym celem jest czwarta gwiazdka Lean&Green! – mówi Piotr Dopierała, dyrektor Łańcucha Dostaw i Logistyki w firmie Auchan. 

Auchan jest pierwszą firmą w Polsce, która zdobyła certyfikat Lean&Green na poziomie trzeciej gwiazdki.

Oszczędności w liczbach: 

– Magazyn Campus Silesia w Lędzinach – roczne oszczędności CO2 wynoszą 5223 t, czyli tyle, ile wynosi roczna emisja CO2 2321 samochodów osobowych;

– Magazyn Campus Silesia w Lędzinach – 686 MWh energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej pochodzi ze źródeł wiatrowych;

– Magazyn Radomsko – roczne oszczędności CO2 wynoszą 182 t, czyli tyle, ile produkuje rocznie 81 aut osobowych;

– Magazyn w Tomaszowie Mazowieckim od stycznia 2021 r. zaopatrywany jest w 100% w zieloną energię.